Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

Podstawowa struktura sieci GSM składa się z niezależnych nadajników radiowych zwanych BTS (Base Transceiver Station), zapewniających pokrycie radiowe dla danej powierzchni kraju. Grupa BTS-ów sterowana jest przez urządzenie zwane BSC (Base Station Controller) realizujące przełączania abonenta będącego w ruchu pomiędzy komórkami. Główną funkcją BTS-a jest zapewnienie nadawania i odbierania sygnału radiowego.

Każda stacja bazowa składa się z konstrukcji nośnej anten wraz z antenami sektorowymi rozsiewczymi i specjalnego, wydzielonego pomieszczenia w którym zainstalowany jest sprzęt nadawczo - odbiorczy i komutacyjny. Na konstrukcji nośnej anten (maszcie w przypadku stacji wolnostojącej i niektórych realizacji na budynkach lub elementach wspornikowych w instalacjach antenowych na dachach) zawieszonych jest maksymalnie do 9 (dziewięciu) anten sektorowych rozsiewczych rozsiewczych o maksymalnej wysokości 3 m każda lub alternatywnie 3 (trzy) anteny dookólne o maksymalnej wysokości 4 m każda (anteny dookólne istnieją już tylko w teorii). Anteny umieszczone są równolegle do siebie na obrzeżach konstrukcji nośnej lub dachu budynku. Dodatkowo na konstrukcji nośnej instaluje się paraboliczne anteny linii radiowych o średnicy do 1.5 m. Anteny połączone są ze sprzętem umieszczonym w wydzielonym pomieszczeniu za pomocą kabli koncentrycznych.

Zapewnienie odpowiedniego pokrycia obszaru obsługiwanego przez system jest podstawowym kryterium wyboru lokalizacji stacji bazowych. O ile jest to możliwe, stacje bazowe umieszcza się na już istniejących, dogodnych do tego celu obiektach. Atrakcyjne są tutaj różne konstrukcje przemysłowe, tj. wysokie kominy, maszty, wieże stalowe i żelbetowe itp. Na konstrukcjach tych instaluje się maszty, konstrukcje wsporcze rurowe, na których są mocowane anteny, a urządzenia nadawczo - odbiorcze umieszcza się w kontenerach ustawionych u podstawy masztu (wieży). Stacje bazowe często instaluje się na dachach biurowców, budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych itp. w niewielkich szafach pozwalających na montaż BTS-a bezpośrednio na dachu.

Typowe wyposażenie stacji bazowej obejmuje baterie (do zasilania awaryjnego), prostownik (do ładowania baterii oraz do zasilania stacji napięciem 48V), wydajną klimatyzację, grzejnik, wentylator awaryjny (na wypadek awarii klimatyzacji), centralkę alarmową (do przekazywania alarmów do Centrum Utrzymania i Eksploatacji Sieci (OMC)), urządzenia radiolinii i urządzenie radiowe obsługujące ruch generowany przez użytkowników (BTS), anteny umieszczone na maszcie podłączone są ze stacją za pomocą niskostratnych kabli współosiowych (feeder) ułożonych na drabinkach kablowych. W Polsce najczęściej stacje bazowe posiadają trzy sektory (komórki) każdy sektor obsługuje osobną antene lub zestaw dwóch anten, w większości instalacji stosuje się anteny kierunkowe pokrywające sygnałem 120° powierzchni (odpowiednio umieszczony zestaw trzech anten daje pokrycie całego terenu wokół stacji bazowej). Popularne w systemach pierwszej generacji anteny dookólne (angielskiego omnidirectional antenna) w systemach drugiej i trzeciej generacji wykorzystywane są wyłącznie w pikokomórkach i mikro. W najnowocześniejszych instalacjach coraz częściej stosuje się anteny które automatycznie zmieniają kierunek maksymalnego promieniowania. Moc nadajnika jest uzależniona od wielkości obsługiwanej przez nią komórki.

Wydzielone pomieszczenie powinno mieć powierzchnię około 10 m2 i wysokość w świetle minimum 2.5 m. W pomieszczeniu tym na 4 - 5 stelażach o wymiarach przybliżonych do 45 cm szerokości - 60 cm głębokości - 200 cm wysokości zainstalowany będzie sprzęt nadawczo - odbiorczy, komutacyjny, klimatyzacja, okablowanie sprzętu itp. Pomieszczenie powinno posiadać ogniotrwałe drzwi z bezpiecznym zamkiem. W przypadkach kiedy wewnętrzne pomieszczenie nie byłoby dostępne, wówczas zainstaluje na dachu lub w innym uzgodnionym miejscu prefabrykowane pomieszczenie kontenerowe o przybliżonych wymiarach 2.5 m - 4 m, w którym zostanie zainstalowany wyżej wymieniony sprzęt.

Stacja bazowa jest wyposażona w system uziemiający dostateczny do podłączenia anten i związanych z nimi obwodów (tam gdzie to niezbędne). Ponadto stacja podłączona jest radioliniami po sieci Operatora do wyższych elementów (BSC, MSC). Skrajnie rzadko transmisja idzie po zasobach np. TP S.A. czy innego rodzaju transmisj. Stacja podłączona jest również do sieci energetycznej. Tam gdzie okaże się to niezbędne do stacji bazowej zostanie wybudowana nowa droga dojazdowa (dostępu).

Anteny stacji bazowej BTS w terenach zabudowanych są umieszczone bezpośrednio na elementach infrastruktury miejskiej, takich jak dachy budynków mieszkalnych, urzędów, wież kościołów czy kominy fabryk. W terenie nie zamieszkanym istnieje konieczność budowy specjalnych masztów kilkudziesięciometrowej wysokości.

Coraz częściej w Polsce można zobaczyć anteny stacji bazowych na słupach reklamowych Centr Handlowych.

W Tarnowie jest jedna stacja Operatora Play na słupie reklamowym Centra Handlowego w lokalizacji ul. Błonie 2 oraz także stacja Operatora Play na wieży oświetleniowej stadionu Unii Tarnów w lokalizacji ul. Zbylitowska 1.

Linki Pomocnicze

Opis Stacji Bazowej CDMA i Systemu CDMA Opis Stacji Bazowej CDMA i Systemu CDMA
Opis Stacji Bazowej GSM/NodeB Czyli Budowa BTS'a Opis Stacji Bazowej GSM/NodeB Czyli Budowa BTS'a

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt