Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

Poniżej przedstawiamy artykuł Instalacja Repeatera który pochodzi ze strony www.magnus.katowice.pl i opisuje szczegółowo etapy instalacji repeatera. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą.

Komunikacja w systemach telefonii komórkowej odbywa się za pośrednictwem dwóch urządzeń nadawczo - odbiorczych: stacji bazowej i stacji ruchomej (telefonu komórkowego). W sytuacji w której transmitowany sygnał jest silnie tłumiony, na skutek np.:
OK zróżnicowanego ukształtowania terenu,
OK przeszkód w torze radiokomunikacyjnym,
OK komunikacji z wnętrza budynku, gdzie ściany mają destrukcyjny wpływ na parametry odbieranego sygnału, stosowany jest repeater, który służy wzmocnieniu sygnału, co przez użytkownika telefonu obserwowane jako zwiększeniu zasięgu sieci.

Dla transmisji w kierunku w dół - od stacji bazowej do stacji ruchomej - repeater odbiera sygnał stacji bazowej znajdującej się w najbliższym otoczeniu, po czym wzmacnia go i retransmituje w obszar o słabym zasięgu radiowym. Analogicznie dla transmisji w kierunku przeciwnym, repeater pośredniczy w transmisji sygnału ze stacji ruchomej do stacji bazowej. Repeatery są stosowane w sytuacjach, gdy sygnał radiowy jest zbyt słaby aby zapewnić nieprzerwaną komunikację wysokiej jakości m. in. w: pomieszczeniach mieszkalnych, biurach, halach, magazynach, tunelach, podziemnych garażach, fabrykach, piwnicach, na stacjach metra i dworcach. W miejscach pokrytych niskim poziomem sygnału radiowego, repeater eliminuje występowanie odrzuconych połączeń oraz polepsza jakość i komfort rozmowy.

Na terenach podmiejskich o niskiej gęstości zaludnienia, stacje bazowe telefonii komórkowej budowane są w większych odległościach pomiędzy sobą, niż ma to miejsce w miastach. W takiej sytuacji, sygnał radiowy, zanim dotrze do odbiornika - telefonu komórkowego - jest silnie tłumiony. Z tego względu, mogą wystąpić tzw. białe plamy na mapie pokrycia sygnałem radiowym, czyli punkty bez zasięgu sieci. W efekcie, na danym terenie maleje jakość rozmowy lub w ekstremalnym przypadku wzrasta liczba odrzuconych połączeń. W celu wyeliminowania występowania białych plam, instaluje się stacje repeaterowe, które wzmacniają sygnał i polepszają jakość rozmowy telefonicznej.

Na zasięg telefonii komórkowej wewnątrz budynku, znaczny wpływ ma grubość oraz materiał, z jakiego wykonane są jego ściany oraz dach. Ściany składające się z płyt metalowych lub szklanych ekranów mogą skutecznie wytłumić sygnał radiowy. Wskutek czego, nawiązanie połączenia telefonicznego wewnątrz budynku staje się niemożliwe. Skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji jest zastosowanie stacji repeater, w skład której wchodzi zewnętrzna antena połączona przewodem ze wzmacniaczem sygnału oraz anteną montowaną wewnątrz budynku.

Poniższe opracowanie powstało w celu zaprezentowania typowych instalacji stacji typu repeater, projektowanych i instalowanych w obiektach z niedoborem pokrycia sygnału.

W skład stacji repeater wchodzą następujące urządzenia telekomunikacyjne:
OK antena linkująca,
OK wzmacniacz sygnału, czyli repeater,
OK antena pokrywająca wewnętrzna.
Powyższe urządzenia są ze sobą połączone w sposób szeregowy, przy użyciu kabla sygnałowego wielkiej częstotliwości (z angielskiego feeder).

Sygnał z najbliższej stacji bazowej telefonii komórkowej jest odbierany przez antenę linkującą znajdującą się w górnej partii obiektu pozostającego bez pokrycia sygnałem GSM. Następnie, sygnał transmitowany jest przewodami w. cz. do repeatera, skąd po wzmocnieniu przesyłany jest do anteny pokrywającej. Zadaniem anteny pokrywającej jest wypromieniowanie fal elektromagnetycznych w kierunku pomieszczeń użytkowych.

Zainstalowanie stacji repeater obejmuje:
OK wykonanie oraz realizacja projektu budowlanego,
OK wykonanie oraz realizacja projektu elektrycznego celem zasilenia stacji repeater w energię elektryczną,
OK wykonanie instalacji odgromowej zapewniającej prawidłową pracę urządzenia telekomunikacyjnego oraz bezpieczeństwo ludzi i urządzeń.

Każdy projekt instalacji stacji repeater jest rozpatrywany indywidualnie. Każdorazowo tworzony jest projekt budowlany, którego treść określają wymogi obowiązującego Prawa Budowlanego. Zakres projektu budowlanego obejmuje rozmieszczenie oraz sposób montażu urządzeń telekomunikacyjnych, a także przebieg drogi kablowej pomiędzy:
OK anteną linkującą a repeaterem,
OK repeaterem a anteną pokrywającą wewnętrzną.

Antena linkująca montowana jest na zewnątrz obiektu w jego górnej partii. Ustalenie lokalizacji oraz kierunku maksymalnego promieniowania anteny jest ściśle uzależniony od położenia istniejącej stacji bazowej sieci telefonii komórkowej. W celu montażu anteny projektuje oraz wykonuje się konstrukcję wsporczą wznoszoną na dachu obiektu. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie konstrukcji adaptera mocowanego do elewacji obiektu.

Omówień Na Temat Instalacji Repeatera: 21, Strona 1 z 2
<<<  -  1  2  -  >>>

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt