Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

Poniżej przedstawiamy artykuł UMTS - Przyszłość Systemów Komunikacji Ruchomej który pochodzi ze strony www.kathrein.pl opisujący system UMTS nazywanym również 3G. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą.

Cztery litery skrótu UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) są ogólnie znane. Kojarzą się one z szybką transmisją danych i aplikacjami multimedialnymi. Start tego nowego systemu, zarówno w Polsce jak i innych krajach, był odkładany wiele razy, czy to z powodu braku odpowiedniej technologii, czy to z powodu sceptycyzmu w podejściu do tak olbrzymich inwestycji. Niemniej pewne decyzje zostały podjęte i wielu Operatorów, w tym również Operatorzy w Polsce, stoją przez problemem zapewnienia odpowiedniego Cztery litery skrótu UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) są ogólnie znane. Kojarzą się one z szybką transmisją danych i pokrycia sygnałem UMTS, zgodnie z założeniami przyznanych im licencji. Technologia wykorzystywana w UMTS nie jest zbyt istotna dla użytkowników systemu, jednak należy mieć świadomość, że od strony infrastruktury technologia UMTS jest dużym krokiem naprzód w porównaniu z GSM. Główną technologią zaimplementowaną w systemach 3G jest WCDMA (Wide Code Division Multiple Access). Częstotliwość w niej wykorzystywana obejmuje zakres 1920 - 2170 MHz.

Planowanie Sieci - technologie wykorzystywane zarówno w GSM jak i w GSM zmiana kąta pochylenia wiązki UMTS wymagają starannego planowania z promieniowania zazwyczaj ma miejsce w wykorzystaniem algorytmów optymalizacji sieci. Jednak z powodu kilku istotnych różnic między nimi, sposób podejścia do ich projektowania musi być inny. W obydwu przypadkach głównym celem pochylenia wiązki promieniowania w pionie jest koncentracja promieniowanej mocy na danej komórce oraz przypadku zmiany struktury sieci, np. przy dodaniu dodatkowych stacji, co może się zdarzyć raz lub dwa razy do roku. W takim przypadku koszty związane z wysłaniem ekipy instalatorskiej na obiekt w celu zmiany mechanicznego lub elektrycznego pochylenia wiązki promieniowania anten są stosunkowo minimalizacja sąsiadujących interferencji z komórek niskie. W UMTS mamy do czynienia z silna zależnością pomiędzy przepustowością, pokryciem i interferencjami. Zakłada się, ze w tym przypadku elektryczne pochylenie wiązki promieniowania anten musi być zmieniane kilka razy dziennie! Oczywistą sprawą jest, że opisane powyżej rozwiązanie stosowane w GSM nie może zapewnić stałego dostępu pozwalającego na szybką zmianę kąta pochylenia wiązki promieniowania. Doprowadziło to do powstania koncepcji zdalnej regulacji tiltu (RET - Remote Electrical Tilt), kontrolowanego z poziomu Centrum Nadzoru i Zarządzania Sieci (OMC).

Korzyści Technologii WCDMA - u podstaw CDMA leży założenie, że każda komórka korzysta z tych samych częstotliwości, co powoduje, że dla danego użytkownika wszyscy inny abonenci są "zakłóceniami" i źródłem interferencji. W konsekwencji, w celu minimalizacji tych interferencji poziom mocy w sieci CDMA jest utrzymywany na niskim poziomie. Może on być nawet niższy niż poziom szumów, a dany użytkownik jest identyfikowany jedynie na podstawie kodu.

Regulacja Mocy i Oddychanie Komórek - na utrzymanie niskiego poziomu szumu w komórce ma wpływ również zmiana mocy nadawanej przez stację bazową. Dla każdego użytkownika stacja bazowa musi zapewnić maksymalnie niski poziom sygnału, ale zarazem odpowiednio wysoki do zestawienia połączenia. Aby było to możliwe niezbędne jest zintegrowane i szybkie zarządzanie mocą promieniowanego sygnału. Jeśli obciążenie komórki się zwiększa, czy to przez zwiększenie liczby użytkowników, czy przez wzrost ilości przesyłanych danych, poziom mocy sygnału, a wraz z nim zakłócenia, będzie rósł doprowadzając ostatecznie do zerwania połączenia. Aby temu zapobiec, stacja bazowa reaguje poprzez zmniejszenie nadawanej mocy, co w konsekwencji redukuje wielkość pokrywanego obszaru, a razem z nim ilość użytkowników. Proces zmiany obszaru pokrycia wynikający ze wzrostu obciążenia sieci i spowodowanych nim zakłóceń, nazywany jest "oddychaniem komórek".

Soft Handover - w celu poprawy komunikacji pomiędzy użytkownikiem a stacją bazową w kierunku uplink, dany użytkownik może być zarejestrowany w więcej niż jednej komórce. Oznacza to, że stacje ruchome o słabym sygnale widziane są w systemie za pośrednictwem dwóch lub trzech komórek. Szacuje się, że około 30% - 40% użytkowników będzie znajdowało się w warunkach miękkiego przeniesienia połączenia. Takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia poziomu sygnału uplink, ale z drugiej strony zmniejsza przepustowość systemu. Liczba procesów miękkiego przeniesienia połączeń może być regulowana przez zdalną zmianę wielkość obszarów nachodzenia na siebie komórek.

Obszary o Dużym Natężeniu Ruchu - umiejętne planowanie sieci oraz korzystanie ze funkcji RET, może zwiększyć przepustowość w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Na przykład, podczas godzin szczytu sieć może być skoncentrowana na stacje kolejowych, lotniska, a wieczorami i w weekendy na centra handlowe.

Rozbudowa Sieci - jeżeli sieć jest rozbudowywana z powodu rosnącej liczny użytkowników, zazwyczaj nowe stacje bazowe dodawane są między stacjami już funkcjonującymi. Aby uniknąć interferencji między stacjami, kąt pochylenia wiązki promieniowania musi być zmieniony przez ekipę instalatorską, która musi odwiedzać po kolei wszystkie obiekty, na których mają być dokonane zmiany. Stosując system zdalnej regulacji pochylenia wiązki dostosowanie sieci do pojawiających się nowych stacji może być wykonane z poziomu OMC, bez fizycznej obecności na obiekcie.

Omówień Na Temat UMTS: 15, Strona 1 z 2
<<<  -  1  2  -  >>>

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt