Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

KOMÓRKA TELEKOMUNIKACYJNA (z angielskiego Cell) w systemach telekomunikacyjnej łączności bezprzewodowej to obszar dominacji sygnału radiowego emitowanego przez jedną stacje bazową. Wielkości komórek są różne, w zależności od zaludnienia i ukształtowania terenu. Faktyczny rozmiar i kształt zależy od warunków zewnętrznych (ukształtowanie terenu, wysokość masztu, warunki propagacji fal radiowych) oraz od konfiguracji parametrów stacji bazowej (np. moc nadawania sygnału). Operatorzy dostosowują rozmiar komórek do obserwowanego na danym terenie natężenia ruchu telekomunikacyjnego - tam gdzie ono jest większe, rozmiar komórek jest mniejszy.

KLASA PROMIEŃ PRĘDKOŚĆ SZYBKOŚĆ ZASTOSOWANIE
Pikokomórka Do 100 m 10 km/h 2 Mb/s Wewnątrz budynków biurowych i wielkie centra handlowe.
Mikrokomórka 100 m - 1 km 120 km/h 512 kb/s Na obszarach gęsto zaludnionych (obszary miejskie - miasta).
Makrokomórka 1 km - 20 km 500 km/h 384 kb/s Na obszarach słabo zaludnionych (obszary podmiejskie i wiejskie).

Promień obszaru obsługiwanego przez jednego BTS waha się od 1 do 35 km. Nie jest to jednak regułą. W dużych aglomeracjach miejskich obciążenie sieci wymaga zagęszczenia struktury urządzeń przekaźnikowych. Zależnie od systemu GSM 900 lub DCS 1800 liczba stacji przypadających na jednostkę terenu o powierzchni 1 km2 może wynieść nawet 4. Bywa, że w centrum wielkich miast anteny montuje się w kilkudziesięciometrowych odstępach. W okolicach terenów mniej zaludnionych i autostrad stawia się zazwyczaj stacje bazowe telefonii komórkowej co kilka kilometrów, a na terenach nie zabudowanych - co kilkadziesiąt.

Maksymalny zasięg komórki wynikający ze specyfikacji GSM wynosi około 35 km. Jednak ograniczają go 2 rzeczy:

OK pierwsza rzecz ograniczająca zasieg tzw. rejestr wyprzedzenia czasowego i przedziały ochronne w ramce GSM. Chodzi o to że stacja bazowa, jeśli ma wysłać dane do bardzo oddalonego telefonu to wysyła je odrobinke wcześniej niż to wynika z idealnej ramki danych, żeby skompensować czas kiedy dane będą "lecieć" do telefonu. Jak wcześnie, ustala sobie na podstawie odbierania danych. Telefon czyni tak samo. I maksymalne możliwe wyprzedzenie czasowe, żeby dane nie nałożyły się na wcześniejszy timeslot w GSM-ie ogranicza zasieg do 35 km.

OK druga rzecza ograniczająca zasieg jest moc. O ile w przypadku GSM-a to tego nie widać za bardzo, bo czesto można usłyszeć BCCH-a stacji oddalonej o ponad 70 km, to w przypadku DCS 1800 którego sygnał jest dużo bardziej tłumiony to ma wpływ na jego mniejszy zasieg. Pomiar w dBm najsilniejszego sygnału przekłada się bezpośrednio na ilość kresek zasięgu w telefonie.

L.P. SYGNAŁ STACJI BTS/NODEB JEDNOSTKA WARTOŚCI ILOŚĆ KRESEK ZASIĘGU
1 Od -105 Do -100 dBm 0
2 Od -100 Do -95 dBm 1
3 Od -95 Do -90 dBm 2
4 Od -90 Do -85 dBm 3
5 Więcej niż -85 dBm 4

Pełny zasięg jest wskazywany już dla około -85 dBm i spada gdy siła sygnału zmniejsza się o 5 dBm (o jedną kreskę), aż do ~105 - 110 dBm. Zasięg jest ograniczony przez tłumienie (rozmiar komórek zasięgu nie przekracza 8 kilometrów). Żeby zwiększyć zasięg trzeba by dać większą moc, a ta jest ograniczona normami DCS. Tłumienie fal EM generalnie rośnie z wzrostem częstotliwości. Operatorzy posiadający licencje umożliwiające wykorzystywanie częstotliwości z dwóch zakresów (900 MHz i 1800 MHz) najpierw starają się pokryć cały dostępny obszar za pomocą sieci GSM 900 (mniejszy koszt związany z pokryciem dużych obszarów), a następnie w regionach związanych z dużym natężeniem ruchu telekomunikacyjnego (np. centra miast, tereny atrakcyjne turystycznie) wdrażany jest też dodatkowo DCS 1800 (większa liczba dostępnych częstotliwości). Oferowane telefony umożliwiają transmisję w obu zakresach, możliwe jest też przemieszczanie się podczas rozmowy pomiędzy stacjami bazowymi pracującymi w różnych standardach bez utraty połączenia (handover). Zobacz tabelę porówniania komórek GSM i UMTS.

Informacja

Tabela pochodzi z artykułu UMTS - Przyszłość Systemów Komunikacji Ruchomej który pochodzi ze strony www.kathrein.pl i został umieszczony za pisemną zgodą Producenta anten Kathrein. Dziękujemy!.

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt