Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

UMTS 900 - standard UMTS w którym transmisja mowy i danych może odbywać się w paśmie częstotliwości 880 - 960 MHz, pierwotnie przewidzianym dla systemów GSM 900. Usługi oferowane przez ten standard nie różnią się od tych, z których można korzystać np. w systemach UMTS 2100 popularnych w Europie (w tym w Polsce). Częstotliwości około 900 MHz umożliwiają tworzenie większych komórek niż w przypadku 2100 MHz, ale gdy planowano zasoby radiowe dla UMTS, były już zajęte. Obecnie niektóre z częstotliwości są już zwalniane, okazało się, że sieci radiowe systemów GSM i UMTS mogą współistnieć pracując wewnątrz pasma 900 MHz.

Używane Częstotliwości w UMTS 900

Standard UMTS 900 przewiduje dwa tryby przesyłania danych pomiędzy terminalem a stacją bazową. W trybie FDD do transmisji we wspólnym kanale transmisyjnym definiowane są dwa zakresy częstotliwości. Jeden używany jest przez terminale do transmisji w stronę stacji bazowej, drugi używane jest przez stację bazową do transmisji odbieranych przez terminale. W trybie TDD definiowany jest jeden zakres częstotliwości na bazie którego przeprowadzana jest transmisja. W krótkich odstępach czasu zmienia się jej nadawca, w poszczególnych szczelinach czasowych może być to stacja bazowa lub terminale. Spektrum zdefiniowane dla potrzeb UMTS 900, obejmuje tylko częstotliwości, które będą wykorzystywane w trybie FDD (za pomocą technologii WCDMA):
OK 885.1 - 889.9 MHz + 889.9 MHz - 890.1 MHz jako uplink, czyli częstotliwości na których telefony komórkowe nadają sygnał odbierany przez stacje bazowe,
OK 910.1 - 934.9 MHz + 934.9 MHz - 935.1 MHz jako downlink, czyli częstotliwości na których stacje bazowe nadają sygnał odbierany przez telefony komórkowe.

Propagacja Fal

Do przesyłania fal o częstotliwościach około 900 MHz potrzeba mniej energii niż w przypadku 2100 MHz, dzięki temu w systemie UMTS 900, można tworzyć komórki o większych rozmiarach, co ma szczególnie zastosowanie podczas pokrywania zasięgiem sieci obszarów słabiej zurbanizowanych. Okazuje się, że spektrum ok. 900 MHz może być współdzielone pomiędzy GSM i UMTS bez interferencji pomiędzy transmisjami wykonywanymi za pomocą obu systemów (oczywiście pasma częstotliwości użyte do transmisji w obu systemach muszą być rozłączne).

Powstanie i Rozwój Standardu UMTS 900

Wykorzystanie częstotliwości 880 - 960 MHz na terenie Uni Europejskiej jest regulowane przez dyrektywę 87/372/EWG. Powyższy zakres częstotliwości został w 1987 roku przyznany dla potrzeb "paneuropejskiej naziemnej publicznej cyfrowej łączności komórkowej we Wspólnocie" bazującej na standardzie GSM. Wraz z rozwojem nowszych standardów postanowiono zliberalizować wykorzystanie pasma 900 MHz. Komisja Europejska zleciła Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) przygotowanie raportu, w którym przedstawiono wyniki badań potwierdzających możliwość jednoczesnego funkcjonowania systemów GSM i UMTS w tym zakresie częstotliwości. Pierwszą siecią oferującą usługi na bazie UMTS 900 była fińska Elisa (od 8 listopada 2007). W maju 2009 roku było 10 sieci opartych na standardzie UMTS 900.

Standard UMTS 900 w Polsce

Standard UMTS 900 oferuje dwie główne zalety: poprawę zasięgu w obszarach miejskich oraz mniejsze nakłady inwestycyjne w terenach wiejskich. Standard UMTS 900 umożliwi Operatorom sieci komórkowych stosowanie większych komórek, które są szczególnie przydatne w obszarach wiejskich, gdzie istnieje mniejsze zapotrzebowanie na usługi.

Aktualnie w Polsce ze standardu UMTS 900 korzysta Operator Aero2, który posiada 25 kanałów w paśmie E-GSM o numeracji 1000 - 1023 i 0.

Aktualnie telefonów działających i obsługujące pasmo UMTS 900 jest k/300. Są to takie modele jak:
OK Apple iPhone 4,
OK Black Berry,
OK HTC,
OK LG,
OK Motorola,
OK Nokia,
OK Samsung,
OK Sony Ericsson.

Źródło: Własne i Wikipedia.

Linki Pomocnicze

Opis Stacji Bazowej CDMA i Systemu CDMA Opis Stacji Bazowej CDMA i Systemu CDMA
UMTS - Przyszłoœć Systemów Komunikacji Ruchomej UMTS - Przyszłoœć Systemów Komunikacji Ruchomej
Opis Stacji Bazowej GSM/NodeB Czyli Budowa BTS'a Opis Stacji Bazowej GSM/NodeB Czyli Budowa BTS'a

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt