Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Góra
BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Menu Strony

Specyfika Elementów Toru Doprowadzającego. Wartość tłumienia kabla współosiowego zależy między innymi od jego długości. Tłumienie toru doprowadzającego jest zwiększone przez combinery. Ich zadaniem jest połączenie sygnałów generowanych przez dwa nadajniki i wprowadzenie sumarycznego sygnału w jeden kabel. Combinery pełnią dodatkowo funkcję filtrowania sygnałów i z tego powodu stosuje się je nawet wtedy, gdy antena jest pobudzana tylko jednym nadajnikiem. Tłumienie wnoszone przez combinery różnią się w zależności od typu, przy czym wartości tłumienia wahają się w granicach od 1.6 dB do ponad 9 dB.

Feedery są kablami współosiowymi charakteryzującymi się dużymi wymiarami w przekroju poprzecznym, np. 7/8". Dlatego nie można ich wyginać, a jeśli jest już taka konieczność, to promień zgięcia musi być odpowiednio duży. Zaletą feederów jest bardzo niskie tłumienie przesyłanych sygnałów mikrofalowych.

Dla przykładu wartość tłumienia na 100 m długości feedera 7/8" wynoszą: dla 960 MHz - 4.3 dB, dla 2000 MHz - 6.2 dB. Jeśli na stacjach bazowych stosuje się krótsze feedery, wtedy wartości tłumienia są proporcjonalnie mniejsze. Feedery układa się na drabince kablowej lub torze falowodowym.

Na zdjęciach poniżej można zobaczyć wygląd feedera z makra, w przekroju, z izolacją i bez izolacji jak i przykłady ułożenia feederów na stacjach bazowych.

Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć
Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć

Jumpery są cienkimi kablami współosiowymi zakończonymi złączami. Takie przewody można zginać na małym promieniu i z tego powodu stosuje się je do łączenia feederów z nadajnikiem i anteną.

Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć
Kliknij w Zdjęcie By Powiększyć

Dla przykładu jumper o średnicy 3/8" i długości 2 m wartości tłumienia wynoszą: dla 960 MHz - 13.2 dB, dla 2000 MHz - 19.8 dB.

Combinery są urządzeniami umożliwiającymi wprowadzenie sygnałów z 2 nadajników do jednego kabla współosiowego (feedera). Tłumienia sygnałów wnoszone tymi urządzeniami zależą od typu i producenta.

Dla przykładu tłumienie combinerów dla pasma 900 MHz Ericsson - 2.5 dB, Siemens - 2.1 dB, Alcatel - 1.6 dB, dla pasma 1800 MHz Ericsson - 2.7 dB, Siemens - 2.4 dB, Alcatel - 1.8 dB.

Duplexery są wyspecjalizowaną formą combinerów umożliwiającą połączenie sygnałów różnych systemów, np. GSM z DCS oraz UMTS. Tłumienie sygnałów w duplexerach jest bardzo małe i waha się w granicach od 0.2 dB do 0.5 W.

Linki Pomocnicze

Rodzaje Stacji BTS Rodzaje Stacji BTS
Rodzaje i Opis Masztów Rodzaje i Opis Masztów

BTSY.PL - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie Serwis Monitoruje STAT 4U Pl Kanał RSS Twitter Strona Główna O Nas Copyright Kontakt